התמודדות עם ליקויי בניה – בדק בית

ליקויי בניה היא תופעה נפוצה מאוד בישראל. חוקרים מהטכניון מצאו כי ב-100% מהדירות החדשות בישראל קיימים ליקויי בניה.

ישנם סוגים שונים של ליקויי בניה, ביניהם: ליקויי בניה בעלי משמעות נמוכה, ליקויי בניה בעלי משמעות גבוהה וליקויי בניה קוסמטיים. ליקויי בניה בדר"כ מאופיינים באי עמידה בתקני הבניה הקבועים בחוק, בתקנות ובתקנים.
החוק, התקנות והתקנים קובעים באופן מפורט כיצד צריכות להתבצע עבודות הבניה ומספקים קריטריונים ברורים וניתנים למדידה חד משמעית.
חשוב להדגיש כי בניה לקויה היא עבירה על החוק, גם אם נעשתה בשגגה, וקיימת חובה מלאה על הקבלן לתקן כל ליקוי בניה.

הופעת ליקויי הבניה יכולה להתרחש בכל שלב בהקמת המבנה, הן בתכנון והן בביצוע. מאחורי כל פרויקט בניה עומדים גורמים רבים שהאחראיים על הקמתו, מנהלי פרויקטים, אדריכלים, מהנדסים, הנדסאים, יועצי חשמל, אינסטלציה, איטום והרשימה ארוכה. ריבוי הגורמים העומדים מאחורי כל פרויקט עלולים לגרום לדיס-אינפורמציה שתוביל להופעת ליקויי בניה. למרות הבעיות האפשריות בשלב התכנון, שלב הביצוע הוא שלב קריטי יותר ובמהלכו מופיעים רוב ליקויי הבניה. בדר"כ, בשלב הביצוע הקבלן אינו מבצע את כל העבודות כראוי, זאת בעקבות רשלנות או טעויות של פועלי הבניין ולעיתים מטעמי חסכון בכסף או זמן.

כאמור, תכנון הנדסי כושל, חוסר שיתוף פעולה בין בעלי המקצוע בפרויקט, סדר פעולות שגוי וכן ביצוע רשלני של פועלי הבניין, המפקחים או הקבלן עצמו, עלולים לגרום להופעתם של ליקויים.

ישנן מספר פעולות שניתן לעשות על מנת להימנע ככל האפשר מליקויי בניה.
ראשית יש לערוך בדיקה מקיפה אודות הקבלן אשר נבחר לעבודה. יש לבחון קריטריונים כגון: ותק, המלצות, רישום בפנקס הקבלנים וכו'.
שנית, יש לבדוק האם במהלך הבניה נכח "מנהל פרוייקט" או "מהנדס ביצוע". מנהלי הפרויקט יכולים להיות הנדסאים, מהנדסים או אדריכלים שהוכשרו לכך ותפקידם הוא לבקר את איכות ואופן הבניה תוך כדי ביצוע.
בעת רכישת נכס שלא מקבלן ניתן גם כן לבצע את הבדיקות המפורטות, אך ללא שום קשר, על המוכר לספק מסמך/דו"ח ובו מצוינים ליקויי הבניה הקיימים באותו מבנה. דו"חות כאלה מופקים על ידי הנדסאים/מהנדסים/אדריכלים ובמידה וקיימת ירידת ערך עקב ליקויים, ירידה כזו תקבע ע"י שמאי מקרקעין.

כאשר גיליתם בנכס ליקויי בניה, ישנן מספר דרכים להתמודד עם העניין.
הדרך הראשונה היא לפנות לחברה המבצעת ביקורת ליקויי בניה / בדק בית. חברות אלו שולחות הנדסאים, מהנדסים או אדריכלים על מנת לבדוק ולאתר ליקויי בניה בנכסים. בתום בדיקת ליקויי בניה, מפיקה חברת הבדק חוות דעת המפרטת את כל ליקויי בניה בנכס, את האסמכתא בחוק שקובעת שאכן מדובר בליקויי, את אופן התיקון הנדרש ועלותו. את הדו"ח מוסרים לקבלן על מנת שיבצע את התיקונים הנדרשים. ברב המקרים הקבלן מתקן את הליקויים ובזאת מסתיים הקשר בהצלחה. במקרים מסוימים מסרבים הקבלנים לבצע את התיקונים הנדרשים. במקרים כאלה, חברת הבדק תפנה את הדייר לעורך דין המתמחה בתביעות קבלנים, בכל הנוגע לליקויי בניה. בדר"כ עורך הדין מעניק יעוץ ראשוני חינם. חשוב לציין שעורך הדין יבסס את טענותיו כלפי הקבלן בהסתמך על חוות הדעת שהפיקה חברת הבדק ובהסתמך על חוקים נוספים.

כאמור, חברת בדק בית תבצע ביקורת מבנים בנכס בצורה מקצועית ויסודית ותגיש לדייר חוות דעת הנדסית שתשמש את עורך הדין כראייה משפטית כנגד הקבלן במקרה של תביעה. חוות הדעת ההנדסית תוצג במידת הצורך מול השופט בבית המשפט וכנראה תהווה את החלק המשמעותי ביותר בהליך המשפטי. הפיצוי על ליקויי בניה הוא בדר"כ גבוה, תלוי כמה מקצועי ומומחה עורך הדין אליו פניתם או הופניתם.

המדריך לדייר להתמודדות עם ליקויי בניה

לקבלת הצעת מחיר בקליק לחצו כאן
או התקשרו: 055-6657890 בשעות הפעילות

לקריאה נוספת על מחקר הטכניון לחץ כאן