סוגי ליקויי בניה

קיימים סוגים שונים של ליקויי בניה הנגרמים מסיבות שונות. את ליקויי הבניה ניתן לסווג לכמה סוגים: ליקויי בניה קוסמטיים, ליקויי בניה בעלי משמעות בינונית וליקויי בניה בעלי משמעות גבוהה.
מטרת עמוד זה היא לייצר מאגר ליקויי בניה הכולל הסבר, תמונות להמחשה, רמת סיכון, אופן טיפול ועלות תיקון. כאשר תרצו לבצע בדיקת ליקויי בניה בביתכם תוכלו להיעזר בדף זה על מנת לקבל יותר מידע כיצד לפעול.
למען הסר הספק, המידע המוצג בדף זה אינו תחליף לחוות דעת מקצועית הנעשית ע"י אנשי מקצוע ע"י "בדק בית", אלא מתן אינדיקציה ראשונית לגבי ליקויים בביתכם.

ליקויי בניה קוסמטיים הם קלים לזיהוי היות והם מופיעים על פני השטח, כלומר, על החלקים הנראים לעין. חשוב לדעת שלעיתים ליקויים אלה יכולים להיות גם מסוכנים היות והם רק החלק הנראה של בעיה חמורה יותר.
באופן כללי, ליקויים אלה פוגעים בעיקר במראה ובעיצוב הבית. הסיבות להופעת ליקויים אלה הן בעיקר שימוש בחומרים פגומים או לא מתאימים, ביצוע רשלני או סדר פעולות לא נכון. תיקון פני השטח של ליקויים אלה לא תמיד יועיל היות והם עלולים להופיע מחדש לאחר זמן קצר ולכן דורשים טיפול מקיף יותר. בנוסף, בבואנו לערוך בדיקת ליקויי בניה לא נשכח כי אין שום סיבה שיהיו ליקויים אסתטיים בדירה שעלתה מאות אלפי ואף מיליוני שקלים.

ליקויים בחלונות  חלונות הם פתחים.
תוך כדי עבודות באתר הבניה, ציוד עלול להיפגע ולהינזק.
במקרה זה ניתן לראות כיצד נפגע פרופיל החלון והתעקם.
על הקבלן קיימת החובה לתקן את הפרופיל הפגום.
בדק בית - פגם בפרופיל
אדנים שבורים – כאמור, במהלך הבניה חלק ממרכיבי המבנה נפגעים ומוטלת על הקבלן החובה לפרקם ולהחליפם. בדק בית - אבן קופינג שבורה
ברז לקוי  כאשר מאבזרים מרפסת שמש חשוב לבחור אביזרים המיועדים לתנאי חוץ. כפי שניתן לראות בתמונה, ידית הברז שהותקנה במרפסת השמש לא מתאימה לתנאי חוץ ולכן צוברת חלודה והיא תתפורר בשלב מסוים, מה גם שאין סיבה שנראה בביתנו אביזרים חלודים. בדק בית - ברז מים חלוד
חבל כביסה לא מעוגן כראוי  מעבר לליקוי האסתטי מדובר גם בליקוי פרקטי. ניתן לראות כי חבל הכביסה מחובר בבורג אחד בלבד. חבלי הכביסה הם מסוג הדברים שהקבלן אמור לדאוג להם ולא הדייר ששילם מאות אלפי שקלים ויותר בתמורה לדירתו.
חברת בדק בית איכותית תשים לב גם לפרטים הקטנים, שחשובים לדייר ביום יום ותדרוש מהקבלן לתקן ליקויים מכל סוג, קטנים ככל שיהיו.
בדק בית - עיגון לקוי
תריסים  מטרת התריסים הינה למנוע מעבר של אור, רוח וקול ולכן סגירתם חשובה. כאשר תריסים לא נסגרים כראוי יחשב הדבר כליקוי בניה. כפי שניתן לראות, לעיתים תריסים אינם מותקנים כראוי או נפגעים במהלך עבודות הבניה. תריסים אלה יש להחליף. בדק בית - כנפי תריסים פגומות
קורה חיצונית אטומה באופן לקוי – קורות חיצוניות שכאלה נבנות בדר"כ במרפסות שמש על מנת שיספקו הצללה. הקורות עשויות בטון ועל מנת לתת להם מראה אסתטי מטייחים אותן בטיח אטום. כאשר הטיח האטום לא מבוצע כראוי חודרים תחתיו מים הגורמים לו לקרעים כפי שניתן לראות בתמונה. בדק בית - טיח לקוי ללא אף מים

ליקויי בניה בעלי משמעות בינונית מופיעים בעיקר על פני השטח. לליקויים אלה השפעה ברמה הפרקטית ולעיתים גם הבריאותית. כמו הליקויים האסתטיים, חשוב לדעת שליקויים אלה יכולים להיות גם מסוכנים במידה ועומדת מאחוריהם בעיה חמורה יותר.
באופן כללי, ליקויים אלה עלולים להוות סכנה בטיחותית או בריאותית ובנוסף פוגעים במראה ובעיצוב הבית. הסיבות להופעת ליקויים אלה הן בעיקר שימוש בחומרים פגומים או לא מתאימים, חוסר תשומת לב או ביצוע רשלני. בדומה לליקויים האסתטיים, תיקון פני השטח של ליקויים אלה לא תמיד יועיל היות והם עלולים להופיע בשנית לאחר זמן קצר.

ברז לקוי – כאמור, למרפסת שמש חשוב לבחור אביזרים המיועדים לתנאי חוץ. מלבד הידית החלודה, הרוזטה בתמונה אינה צבועה כראוי וקיים מרווח בינה לבין הקרמיקה. רווח זה יאפשר חדירת מים אל הקיר ויעלה את רמת הלחות בתוכו. חדירת המים עלול להוביל להיווצרות שלפוחיות בצידו הפנימי של הקיר ולהתפוררות הצבע. בדק בית - סביבת הברז
שלפוחיות צבע – כפי שתיארנו, לחות ורטיבות בקיר מביאות להיווצרותן של שלפוחיות צבע. על מנת לתקן את המצב, לא מספיק לצבוע מחדש את הקיר היות והצבע יתפורר שוב כעבור זמן קצר. הדרך הנכונה לתיקון הליקוי היא לבדוק את מקור הרטיבות, לבצע איטום כנדרש, להסיר את הצבע והטיח המקולפים וליישמם מחדש.
חשוב לציין כי רטיבות גורמת להיווצרות עובש וריקבון ואלו מהווים סכנה בריאותית.
בדק בית - קילופי צבע
אביזרי חשמל שאינם מקובעים לקיר – מעבר לליקוי האסתטי, חשוב לזכור שחשמל עלול להיות מסוכן. שקע, או מתג חשמליים שלא הותקנו כראוי מהווה ליקוי בניה אסתטי ובטיחותי. סיבות לליקוי כזה יכולות להיות שהקיר עליו מותקן השקע אינו מפולס או מתפורר, מה שגורם להינתקות השקע מהקיר. בדק בית - שקעים לקויים
קרמיקה בלתי מפולסת – התקן הישראלי מחייב התקנת קרמיקה באופן מפולס. כאשר קיימות שקיעות או בליטות של קרמיקות יש לפרקן ולהתקינן מחדש באופן מפולס. התקנה לא מפולסת של קרמיקות מביאה להצטברות לכלוך, קושי בניקיון או חדירת רטיבות אל פנים הקיר. בנוסף, קרמיקה בולטת תישבר או תיסדק ביתר קלות.
כאמור, רטיבות גורמת להיווצרות עובש וריקבון ואלו מהווים סכנה בריאותית.
בדק בית - פגמים באריחי קרמיקה
חלל פתוח בין אדן החלון לקיר – החלל מהווה כשל באיטום הקיר ויביא לחדירת מים אל פנים הקיר בשלב ראשון ולהתקלפות הצבע והטיח בשלב שני. יש לאטום את הפתח או להחליף אדן. בדק בית - אדן חלון לקוי
מעקה בגובה נמוך מהתקן – התקן הישראלי מחייב התקנת מעקה לאורך מהלך המדרגות בגובה של 90 ס"מ לפחות בעוד שבמרפסות נדרשת התקנת מעקה בגובה 110 ס"מ לפחות. ליקוי מסוג זה עלול להוביל לפציעה או גרוע מכך כתוצאה מנפילה מעבר למעקה המרפסת או כתוצאה ממעידה בעת ירידה/עלייה במדרגות.

סדקים נוהגים למיין לשלושה סוגים עיקריים כאשר כל סוג עלול לגרום לנזק מסוג אחר.
הסוג הראשון הוא 'סדקים קונסטרוקטיביים' אשר עלולים לגרום לנזק המסכן את יציבות המבנה, כולו או חלקו.
הסוג השני הוא 'סדקים לא קונסטרוקטיביים' אך יפגעו במערכות הבניין כמו מערכת הבידוד, האיטום או שיגרמו לתזוזה של חלונות, דלתות ועוד.
הסוג השלישי הוא 'סדקים אסתטיים' הפוגעים במראה של הנכס. חשוב לציין כי רב הסדקים שאנו רואים במבנים חדשים בשנים הראשונות הם סדקים מסוג זה והם נובעים לרב "מהתיישבות" הבניין על הקרקע. התיישבות המאופיינת בשקיעה מזערית ובלתי מסוכנת של המבנה.

ליקויי בניה בעלי משמעות גבוהה הינם ליקויים קונסטרוקטיביים חמורים המסכנים באופן ממשי את יציבות המבנה כולו או חלקו. לא נעמיק בליקויים מסוג זה כי ליקויים חמורים שכאלה בדר"כ יתגלו הרבה לפני שהבניין יאוכלס ע"י הגורמים המבצעים את הפרוייקט.

דוגמאות לליקויים כאלה הם ליקויים שהביאו לאסון וורסאי או לקריסת המרפסת בפרויקט של גינדי בחדרה.

לקבלת הצעת מחיר בקליק לחצו כאן
או התקשרו: 055-6657890 בשעות הפעילות